کدخبر: 3603

سیری در عمق اقتصاد ایران

معرفی کتاب «موانع رشد تولید در ایران»

کتاب موانع رشد تولید در ایران از آن دست کتاب هایی است که لازم است مسئولین و تصمیم گیرندگان و حتی افرادی که تمایل به حضور در عرصه های اقتصادی دارند، مطالعه کنند. این کتاب تحلیلی نهادگرایانه از پدیده کارآفرینی در دوران معاصر است.

نوشته شده توسط پایش به روزرسانی شده در سه‌شنبه 07 می 19 | 13:23
معرفی کتاب «موانع رشد تولید در ایران»

در چکیده این کتاب می خوانیم فضای حاکم بر اقتصاد ایران بیش از آنکه در جهت تولید و کارآفرینی باشد، به دلالی و سفته بازی و رانت های غیر مولد گرایش یافته است. از طرفی ماهیت اقتصاد به گونه ای است که بر خلاف علوم مهندسی، به رخدادهای اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و حتی اقلیمی وابسته بوده و بعد از شکل گیری ساختارهای اقتصادی، به دلیل میل به ماندگاری که در این ساختارها وجود دارد، نمی توان به راحتی آن را تغییر داد.

از دلایلی که باید این کتاب را مطالعه کرد آن است که آثار تصمیمات اقتصادی، معمولا بسته به نوع تصمیم و حوزه عملیاتی سازی آن، بعد از وقفه های زمانی نمایان می شود. به طوری که ممکن است آثار تصمیمی که امروز گرفته می شود، چند ماه، چند سال و یا چند دهه بعد نمایان شود. از این جهت، داشتن آینده ای بهتر در اقتصاد نیازمند تصمیم گیری های درست و به موقع است. همچنین، طرح راهکار برای مشکلاتی که امروز در اقتصاد وجود دارد نیازمند ریشه یابی تاریخی تصمیم ها و شناسایی نهادهایی است که شرایط فعلی اقتصادی وابسته به آن ها بوده است. لذا این کتاب ریشه های تاریخی شکل گیری نهادهای ضدانگیزشی برای تولیدکنندگان را بررسی کرده است. نهادهایی که امروز حاصل آن ضعف تولید ملی و کمرنگ بودن بسترهای انگیزشی برای کارآفرینی در اقتصاد ایران شده است.

کتاب مذکور به عوامل و ریشه های می پردازد که امروز به عنوان موانع تولید خود را نشان داده است. خواننده در این کتاب با ریشه ها و علل ضعیف ماندن تولید، کارآفرینی و همچنین موانع عدم موفقیت خصوصی سازی در دستیابی به اهداف خود، در سیر تاریخ آشنا می شود.

نویسنده این کتاب «محمدرضا دیانی» رئیس مجمع کارآفرینان ایران است.

لینک کوتاه :